#1. Sterydy to szybkie rozwiązanie

Każdy sportowiec wspomagający się sterydami powie wam, że aby skorzystać z dobrodziejstw sterydów, podczas ich brania należy zintensyfikować trening i przestrzegać surowej diety. Sterydy to nie magiczne tabletki, które same z siebie wyrzeźbią i wzmocnią twoje ciało. Żeby zadziałały, trzeba im pomóc indywidualnie dobranym treningiem, zdrowym stylem życia, spaniem 8 godzin na dobę i wyrzeczeniem się pysznego, niezdrowego jedzenia.

#2. Sterydy obniżają wytrzymałość

Wręcz przeciwnie, podczas zażywania wytrzymałość wzrasta, ponieważ stymulują one produkcję czerwonych krwinek, które są nośnikami tlenu, co oznacza, że dostarczają więcej tlenu do pracujących mięśni i ułatwiają odprowadzanie metabolitów wysiłkowych. Branie erytropoetyny czy transfuzje krwi w celu zwiększenia ilości czerwonych krwinek jest niebezpieczne i nielegalne (traktowane jako doping), ale dające podobny efekt treningi wysokościowe na kilka tygodni przed zawodami są legalne.

#3. Kobiety wyglądają jak faceci

Tak, kobiety też biorą sterydy – sportowcy, kulturystki czy też zwykłe bywalczynie siłowni. Ale podobnie jak mężczyźni, kobiety mogą wybrać odpowiednie sterydy od tych pomagających w rzeźbieniu mięśni do pomagających w zwiększeniu wytrzymałości, a unikać tych, po których będą wyglądały jak robo-chłop. Kobiety na prochach cierpią bardziej z powodu efektów ubocznych – owłosienie w niechcianych miejscach, obniżenie głosu czy powiększenie łechtaczki. Jednak po zakończeniu cyklu zażywania, wszystko powoli wraca do normy.

#4. Uszkodzenie wątroby

Ci, którzy zażywają sterydy będą doradzać początkującym zastrzyki zamiast tabletek. W ten sposób wątroba nie będzie obciążona i nie będą jej niszczyć toksyny. Po pierwsze nie wszystkie sterydy zażywane doustnie rujnują wątrobę, a po drugie człowiek niszczy ją nawet bardziej w inny sposób. Setki ludzi zabija swoje wątroby nadużywając legalnego alkoholu czy też zażywając garściami przepisane im przez doktora leki. I jakoś nikt nie rozpacza nad biednymi wątrobami umierającymi z przepicia, ale wszyscy załamują ręce nad zabójczymi sterydami.

#5. Malejący penis

Nie bójcie się panowie, wasze penisy nie zmaleją. Ale mogą zmaleć jądra. Podczas zażywania sterydów jest to bardzo częste, ale na szczęście (zazwyczaj) odwracalne. Po zakończeniu cyklu jądra wrócą do poprzedniej wielkości. Jeśli więc chcecie, szanowni dżentelmeni, ukryć przed swoimi partnerkami fakt, że wpieprzacie anaboliki, podczas seksu zakładajcie jej opaskę na oczy i używajcie kajdanek, żeby czasem nie zauważyła i nie wyczuła zmian.

#6. Depresja

Media ostrzegają przed tym skutkiem ubocznym, według prasy każdy, kto zażywa sterydy cierpi na depresję. Oczywiście istnieją osoby, u których depresja się pogłębia, ale są to zazwyczaj ludzie, którzy przed zażywaniem mieli skłonności do melancholii. W większości przypadków podniesiony poziom testosteronu poprawia nastrój i obniża stres.

#7. Zahamowanie wzrostu

Uważa się, że branie anabolików w młodym wieku hamuje wzrost. Nie ma żadnych badań, które by to potwierdziły jednoznacznie. Wystarczy popatrzeć na Arnolda Schwarzeneggera, który przyznaje, że zażywał sterydy gdy był nastolatkiem, żeby zobaczyć, że nie upośledziło to jego rośnięcia. Oczywiście sterydy działają różnie na różne osoby i nigdy nie powinny być zażywane bez stałej kontroli lekarza, ale nie można uogólniać, że każdy nastolatek biorący sterydy będzie kurduplem.

#8. Rak prostaty

Badania pokazują, że predyspozycje genetyczne są w przypadku raka prostaty najważniejszym czynnikiem ryzyka w porównaniu z innymi nowotworami człowieka. Geny związane z ryzykiem raka prostaty odpowiadają za około 30%-40% przypadków występowania tego nowotworu w młodym wieku. Również udowodniono, że mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu nie są bardziej narażeni na wystąpienie raka prostaty niż ci z niższym poziomem testosteronu.

#9. Łysienie

Łysienie jest również sprawą genetyki. Niektórzy uważają, że branie sterydów może przyspieszyć ten proces, ale nie jest jego przyczyną. Ci, którzy obawiają się łysienia zazwyczaj stosują specjalne szampony i suplementy zapobiegające wypadaniu włosów. Sportowcy w wieku około 20 lat stanowczo nie powinni wspomagać się sterydami, ponieważ ich organizm produkuje więcej testosteronu niż kiedykolwiek i żadne dodatkowe wspomaganie nie jest potrzebne.

#10. Agresja

Badania pokazujące zależność między braniem sterydów a zwiększoną agresją były przeprowadzone tylko na szczurach. W ich przypadku faktycznie poziom agresji wzrastał niesamowicie. Ale człowiek to nie szczur. Ludzie z natury agresywni po zażyciu sterydów na pewno będą zachowywać się jeszcze bardziej agresywnie. Jakoś nie widać zwiększonej agresji u sportowców, którym sterydy przepisują i dawkują lekarze. Czasami potrafią one jedynie uwidaczniać niektóre wrodzone cechy charakteru.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *