Czym jest odblok, dlaczego jest ważny?

Odblokowanie jest tym, o czym często początkujący kulturysta zapomina. Kuracja sterydowa wprowadza bardzo duże zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu. Celem „odbloku” jest przywrócenie stanu gospodarki hormonalnej organizmu sprzed cyklu sterydowego.

Przy braniu większości sterydów dochodzi do zaprzestania produkcji naturalnego testosteronu przez jądra. Z powodu jego braku ujawniają się liczne nie pożądane efekty, często ma miejsce depresja, a już po kilku tygodniach po zakończeniu kuracji widać spadek siły i masy mięśniowej. Oczywiście organizm walczy i powoli dochodzi do siebie, jednak czas ten jest zbyt długi. Sęk w tym, aby zatrzymać wielką siłę i duże mięśnie po kuracji.

Isnieją specjalne środki, które są pomocne przy odblokowaniu. Na polskim rynku najczęściej pojawia się Clomid, Nolvadex i HCG (gonadotropina łożyskowa). Kolejność nie jest przypadkowa. Dwa pierwsze są w tabletkach, ostatni w ampułkach.


Clomid

Stymuluje uwalnianie hormonów luteinizujących i folikulotropowych, co z kolei stymuluje sekrecję testosteronu. 150 mg Clomidu potrafi podnieść poziom podstawowego testosteronu u mężczyzny do 150 % wartości. Jednak dawki rzędu 150 mg/dziennie nie są raczej stosowane w kulturystyce [chyba, że stosujemy tzw. dawkę uderzeniową na początku PCT]. Standardowa ilość aplikowanego Clomidu po cyklu zawiera się w granicach 50-100 mg/dziennie. Samo 50 mg też podnosi poziom testosteronu.

Nolvadex

Jest najbardziej popularnym antyestrogenem stosowanym przez kulturystów. Jest antagonistą estrogenów co oznacza, że jest tak do nich podobny, że ściśle łączy się z receptorami dla nich. W niektórych przypadkach zastosowanie antagonisty estrogenu, takiego jak Nolvadex czy Clomid, może być wystarczające w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania HPTA. Głównie po stosowaniu łagodniejszych środków, w krótkich cyklach. Po długich cyklach, z użyciem środków silnie blokujących, niezbędne staje się włączenie HCG, hormonu naśladującego działanie LH. HCG pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie jąder, zaburzone przez okres trwania cyklu.

HCG

Naśladuje działanie LH [hormon luteinizujący] w naszym organizmie. LH jest gonadotropiną czyli substancją, która stymuluje ludzkie gonady [gruczoły płciowe – jajniki, jądra]. W jądrach LH łączy się z receptorami komórek Leydiga co stymuluje syntezę i sekrecję endogennego testosteronu. Standardowe dawkowanie HCG wynosi 1500 – 3000 I.U co 4 – 5 dni, przez okres nie dłuższy niż 2 – 3 tygodnie. W przypadku zbyt długiego stosowania środek może upośledzać reakcję komórek Leydinga na LH, utrudniając powrót do homeostazy.

Efekt kuracji PCT powinno powinien zostać zwieńczony porównaniem wyników badań z przed cyklu, oraz tych po zakończony PCT.